ОПЕК е намалила производството на петрол с 464 хил. барела на ден през май

ОПЕК е  намалила  производството на петрол с 464 хил. барела на ден през май

ОПЕК е намалила производството на петрол с 464 хил. барела на ден през май

Организацията на страните производителки на петрол (ОПЕК) e намалила производството на петрол с 464 хил. барела на ден през май до 28,065 млн. барела на ден. Това показват данните от месечния доклад на петролния картел.

През април редица страни от ОПЕК обявиха, че в допълнение към квотите ще намалят производството си с още 1 милион b/d от май и ще го запазят на това ниво до края на 2023 г.: Саудитска Арабия - с 500 000 b/d /д, ОАЕ - със 144 хил. б/д, Ирак - с 211 хил. б/д, Кувейт - със 128 хил. б/д, Алжир - с 48 хил. б/д, Габон - с 8 хил. б/д.

Като цяло се оценява, че тези страни са намалили производството с 1 милион барела на ден през май, но по-големият спад в производството на Ирак беше компенсиран от няколко превишения в Алжир, Габон и ОАЕ.

Така през май производството на страните от ОПЕК беше под разрешеното ниво на производство (като се вземат предвид доброволните ограничения) с почти 900 000 барела на ден.

Както и преди, производството на Нигерия изостава значително от разрешеното ниво (-470 хил. барела на ден), въпреки че до април тя увеличи производството със 170 хил. барела на ден. Освен това Ангола е произвела 310 000 барела на ден под плана през май, въпреки че е увеличила производството с 54 000 барела на ден до април, се казва в доклада на ОПЕК.

Междувременно ОПЕК остави непроменена оценката си за търсенето на петрол през 2022 г. и 2023 г. - съответно 99,6 милиона и 101,9 милиона барела на ден.

Експертите на ОПЕК отбелязват, че както САЩ, така и еврозоната са имали стабилен икономически растеж през тази година, като Индия, Бразилия и Русия „явно надминават очакванията“, подкрепени от отварянето на китайската икономика. Въпреки това през втората половина на 2023 г. все още остават несигурности като по-високи лихвени проценти, висока инфлация, напрежение на пазара на труда и геополитически конфликт в Източна Европа, се отбелязва в доклада на ОПЕК.

Експертите на ОПЕК промениха оценката за търсенето на петрол през 2021 г. и 2022 г., леко, с 20 хиляди барела на ден, но прогнозата за растеж на търсенето на петрол през 2023 г. беше повишена до 101,91 милиона барела на ден. Така ОПЕК очаква потреблението на петрол да нарасне с 2,35 милиона барела на ден през 2023 г., в сравнение с увеличение от 2,5 милиона барела на ден през 2022 г. В рамките на тримесечията на 2023 г. оценките също са до голяма степен непроменени. През Iтретото тримесечиее на тази годинаОПЕК прогнозира търсене в размер на 102 милиона барела на ден през четвъртото тримесечие. - 103,3 милиона барела на ден.

„Бяха направени леки корекции надолу за страните от  ОИСР поради слабите резултати от второто тримесечие. Те обаче бяха компенсирани от леки корекции нагоре поради по-доброто от очакваното представяне на китайската икономика, докато в други региони се очаква лек спад поради икономическите проблеми“, се казва още в доклада на петролния картел.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Финансовият министър на САЩ: Икономическото отделяне от Китай би било катастрофално за нас
Парламентът обсъжда създаване на комисия за поисканите от Гешев депутатски имунитети
Цените на петрола се стабилизират в очакване на решението на Фед за лихвите
Тръмп пледира невинен по обвиненията за съхранение на класифицирани документи
Зеленски приветства "напредъка" на войските на Киев в Източна и Южна Украйна
Времето: Следобедните валежи продължават
НИМХ предупреди за опасност от поройни наводнения. Разпоредиха денонощно наблюдение на язовирите
Денят в цифри (вечерен обзор)