Шефът на Palantir: Tech лидерите искат пауза в развитието на ИИ, защото не са готови със собствени продукти

Шефът на Palantir: Tech лидерите искат пауза в развитието на ИИ, защото не са готови със собствени продукти

Шефът на Palantir: Tech лидерите искат пауза в развитието на ИИ, защото не са готови със собствени продукти

Шефът на софтуерната компания за анализ на данни Palantir Алекс Карп се противопоставя на идеята за пауза в разработването на изкуствения интелект (ИИ), която бе изразена в отворено писмо в института с нестопанска цел Future of Life Institute, подписано от някои от най-големите имена в технологичната индустрията.

Писмото, което е събра над 31 000 подписа, включително на главния изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск и съоснователя на Apple Стив Возняк, призова за шестмесечна пауза в разработването на системи, базирани на ИИ, които са по-мощни от наскоро пуснатият GPT-4 на OpenAI.

В писмото се казва още, че ако „подобна пауза не може да бъде въведена бързо, правителствата трябва да се намесят и да наложат мораториум“.

Говорейки пред BBC Radio в интервю, излъчено в четвъртък, Карп каза, че според него „много от хората, които искат пауза, го правят, защото нямат продукт“ в сферата.

Той добави, без да назовава никого, че това е така, защото „хората, които нямат какво да предложат, искат да изучават ИИ“. Ако обаче се стигне до желаната пауза, това може да позволи на конкуренти и държави противници да наваксат преднина не само в търговски приложения, но и във военни приложения.

На въпрос дали това, което иска, е „ИИ. надпревара“, подобна на надпреварата във въоръжаването от Студената война, Карп просто заявява, че „вече има ИИ надпревара във въоръжаването, просто ние сме напред, и ако се забавим, надпреварата няма да спре.“

Той посочи, че „най-важното събитие“ в тази надпревара не са големите езикови модели като GPT-4, а начинът, по който ИИ е използван във военни приложения.

Карп посочва, че украинските сили са използвали технологиите на Palantir, за да получат технологично предимство пред нахлуващите руски сили. Доклад от „Таймс“ през декември 2022 г. разкри, че изкуственият интелект на Palantir е позволил на Украйна да увеличи точността, скоростта и смъртоносността на артилерийските си удари, въпреки че има сравнително по-малки артилерийски сили. Palantir продава софтуер на правителства и организации от частния сектор, който им помага да анализират големи количества данни.

Появата на този базиран на изкуствен интелект софтуер на бойното поле „просто хвърля ръкавица към всяка една страна в света“, каза Карп. Той добави, „особено за нашите противници, те не могат да си позволят да имаме това предимство. И така, състезанието започва. Има само въпрос дали ще останем напред или ще отстъпим от лидерската позиция”

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Финансовият министър на САЩ: Икономическото отделяне от Китай би било катастрофално за нас
Парламентът обсъжда създаване на комисия за поисканите от Гешев депутатски имунитети
Цените на петрола се стабилизират в очакване на решението на Фед за лихвите
Тръмп пледира невинен по обвиненията за съхранение на класифицирани документи
Зеленски приветства "напредъка" на войските на Киев в Източна и Южна Украйна
Времето: Следобедните валежи продължават
НИМХ предупреди за опасност от поройни наводнения. Разпоредиха денонощно наблюдение на язовирите
Денят в цифри (вечерен обзор)