Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Борсов наблюдател: Всички погледи са отправени към данните за инфлацията
Борсов наблюдател: Всички погледи са отправени към данните за инфлацията
Темата на предстоящата седмица са данните за инфлацията и тълкуването им от централните банкери в САЩ. Пресконференцията след заседанието на комитета по определяне на монетарната политика ще е от значение за пазарите, защото не се очаква промяна на лихвата от текущото й равнище от 5.25%. Коментарът на Джером Пауъл, председател на Федералния резерв, трябва да хвърли светлина върху очакванията на банкерите за растежа на икономиката и за евентуалната необходимост от още по-високи лихви.
През последните месеци инфлацията не показва съществено подобрение, когато се изключат храните и горивата. Вина за това имат услугите и разходите за подслон, върху които централната банка не може да влияе сериозно без да прати икономиката в криза. И ако последните данни за инфлацията не отговорят на очакванията на инвеститорите, а коментарите на Пауъл се обърнат към нов ръст на лихвите, това ще се окаже сериозно препятствие за фондовия пазар. Европейската централна банка се очаква да качи лихвата с 25 б.п. през юни и юли, с което тя да достигне до 4.25%. Инфлацията в Еврозоната също е в пъти по-висока от целта на банкерите.
Американският индекс S&P 500 продължава да се покачва, след като преодоля ключовото равнище от 4200 пункта. Интересното е, че петролният сектор се покачваше по-силно от средното за пазара през миналата седмица, въпреки движението надолу на суровината. Цената на щатския петрол е на 68 долара и натискът надолу продължава, въпреки съкращенията на добива в Саудитска Арабия и статистиката за намаляващ брой на работещите сондажи в САЩ. Ако поевтиняването му продължи, ще е интересно да се проследи дали това се дължи на страхове за рецесия или петролът ще поскъпне, с което да стимулира растежа на акциите от сектора и на пазара като цяло.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.