Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Регионалното разширяване в Централна и Източна Европа: Възможностите пред българските предприятия
Регионалното разширяване в Централна и Източна Европа: Възможностите пред българските предприятия
iBanFirst Regional Business Summit "How can CEE companies expand internationally?"
Съвременният бизнес свят предлага множество възможности за разширяване на дейността на предприятията в международен план. В този контекст, Централна и Източна Европа се изгражда като регион с голям потенциал за българските предприятия, които търсят нови хоризонти за развитие. Предимствата, които това разширяване може да предложи, бяха основна тема на дискусия по време на второто издание на Регионалната среща на върха в Букурещ: “Как могат компаниите от Централна и Източна Европа да се разрастват в международен план?”. Събитието се проведе на 25ти май с подкрепата на глобалния доставчик на финансови услуги iBanFirst и регионалната ПР и маркетинг агенция Pi2 PR & Marketing пред над 2000 зрителя онлайн и на живо. Медийни партньори на събитието тази година бяха Мениджър, Ziarul Financiar (Румъния) и Portfolio (Унгария).
Предимствата и предизвикателствата пред оптимистичните предприемачи
Централна и Източна Европа предлага динамична и иновативна икономика, която се развива бързо. Този регион е привлекателен за инвестиции и бизнес разширяване, като предоставя обширни възможности за сътрудничество с местни предприятия. Българските компании могат да се възползват от тези потенциални партньорства, за да увеличат своята производителност и ефективност, като същевременно се възползват от иновативността и технологичните ресурси на региона.
Светлозар Димитров, съосновател и управляващ съдружник на euShipments, споделя, че euShipments покрива всички дестинации в Европейския съюз и Обединеното кралство благодарение на такива партньорства. "Във всяка държава, до която доставяме, имаме местни партньори, като Sameday в България и Румъния. Въз основа на партньорствата и интеграциите, които сме осъществили, един онлайн магазин работи само с euShipments, но може да използва решенията от цялото партньорско портфолио в Европа. Нашите клиенти договарят модел на работа, цена и интеграция само с euShipments и интегрират своите платформи само с нас.”
От друга страна, разширяването на компаниите извън границите не идва без рискове, особено на ниво валутни курсове Пиер-Антоан Дюсулие, основател и главен изпълнителен директор на iBanFirst, обясни, че при разширяването на бизнеса в друга държава, волатилността на валутния курс трябва да бъде взета предвид. "Ако желаете да водите бизнес в други държави, където валутният курс е нестабилен, можете да сключите договор при марж от 10%, но ако валутният курс се променя също с 10%, на практика няма да печелите пари. Когато има криза, има нестабилност на валутния пазар, а това означава, че клиентите имат нужда от нашите услуги. Като има нестабилност, трябва да се защитите“, добави той.
Привличането на капитал в региона и какви са перспективите
Джулия Сохажда, управляващ партньор във Vespucci Partners, обясни по време на дискусията, че технологичните компании, в които Vespucci Partners са инвестирали и които са се развили в този регион, са били с конкурентно предимство на пазара в САЩ в период, когато американските конкуренти на тези компании бяха принудени да намалят персонала и съответно да намалят темповете на растеж.
“В този бизнес сме от 10 години. Първоначално се фокусирахме върху България, но все повече се насочваме към региона. В тези трудни времена обикновено идват компании с пари и започват да купуват пазарен дял, по-малки играчи, които могат да предоставят добавена стойност по отношение на технологии, хора и разходи.” сподели от своя страна Елвин Гури, съосновател и главен изпълнителен директор на Invenio Partners.
Ивайло Господинов, управляващ партньор на BlackPeak Capital, също сподели своя опит. “Инвестираме в 5 държави в региона, включително Румъния. Инвестираме в по-зрели компании, които са достигнали точката на растеж и работят на стабилен пазар. Стремим се да намерим онези бизнес модели, които са актуални и с потенциал да станат лидери в своите области. Размерът на инвестиционния тикет варира между 5 и 15 млн. евро. Стремим се да бъдем “hands-on” инвеститори и да работим с компаниите, за да постигнем заедно техните цели.”
Развиването на бизнес в днешната икономическа среда
Сред панелистите в дискусията свързана с възможностите за развитие на бизнеса днес бяха Александър Алексиев, основател и главен изпълнителен директор на SАТ Health, и Джордж Морояну, съосновател и главен изпълнителен директор на Flip.
„Разликата в законодателството и езиковата бариера са предизвикателства при разширяването на дейността на друг пазар. Най-лесният начин е чрез партньорство. Ако отидете самостоятелно, ще отнеме два или три пъти повече време“, споделя Александър Алексиев.
Джордж Морояну допълва, че компаниите се нуждаят от географска експертиза, за да постигнат дългосрочен успех. “Разглеждаме Централна и Източна Европа като общ пазар, на който можем да се разширим, но трябва да разбираме спецификата на всеки отделен пазар. Щастливи сме, че имаме местни специалисти и партньори.”
Дългосрочната перспектива също се оказва от съществено значение, особено в сектори като строителството, а набирането на квалифициран персонал - предизвикателство. Въпреки това, благодарение на технологичния напредък процесът на разширяване става по-лесен и по-евтин, като същевременно позволява по-бърз растеж.
Централна и Източна Европа и iBanFirst
Разширяването на дейността в Централна и Източна Европа предлага значителни предимства за българските предприятия. Географската близост до западните пазари, динамичната икономика, сходните стойности и култура, както и възможностите за разнообразяване на бизнес портфолиото правят този регион изключително привлекателен за разширяване на българските компании. Този потенциал може да допринесе за устойчив растеж и развитие на българската икономика.
С доверен партньор като iBanFirst, предприятията могат спокойно да се фокусират върху разширяването на дейността си. Глобалният доставчик на финансови услуги е до своите клиенти и партньори, за да улесни международните им плащания и да осигури защитата на техните маржове на печалба срещи волатилността на курсовете и нестабилността на пазарите. "Всяка компания е различна и има собствен рисков профил, но можем да защитим повечето от пазарната волатилност.”, споделя Йохан Габриелс, регионален директор на iBanFirst.
“Идеята зад iBanFirst е да създадем обем, в който да имаме интереса на глобалните банки да ни предоставят ликвидност, а ние да можем да предлагаме на МСП същите цени, от които се възползват многонационалните компании. При работата със Saxo Bank, Пиер-Антоан забелязва, че маржовете са много ниски при извършване на валутни сделки, но става ли въпрос за плащания към МСП, разходите се увеличават значително. Затова разработваме продукти, които предлагаме на корпорации и на МСП.“, добавя той.
Запис на цялото събитие можете да гледате на https://info.ibanfirst.com/cee-event-2023-regional-summit.
За iBanFirst
Основана през 2016 г., iBanFirst бързо се утвърждава като водеща алтернатива за компании, които търгуват и извършват международни плащания. iBanFirst предлага трансгранични плащания от следващо поколение, като съчетава мощна платформа с подкрепата на валутни експерти. С iBanFirst изпълнителни директори и финансови екипи могат да получат директен достъп до валутните пазари, както и да получават, изпращат и проследяват плащания в над 30 валути и да разработват персонализирани стратегии за хеджиране.
С над 350 служители в 10 европейски държави, обработващи трансакции на стойност над 1,4 милиарда месечно и включена в списъка на Financial Times като една от най-бързо развиващите се компании в Европа, за по-малко от 10 години iBanFirst се превърна в доверен партньор на МСП в международен план.
iBanFirst има финансовата подкрепа на френската обществена инвестиционна банка bpiFrance, европейските лидери в областта на рисковия капитал Elaia и Xavier Niel и американския инвестиционен фонд Marlin Equity Partners (с управляван капитал от над 8 млрд. долара).
Регулирана от Националната банка на Белгия като платежна институция, iBanFirst има право да оперира в целия Европейски съюз. Като член на мрежата SWIFT и одобрен за SEPA, iBanFirst притежава лицензи AISP и PSIP съгласно PSD2.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.