Рискованият план на Европа за избягване на енергийна криза през зимата

Рискованият план на Европа за избягване на енергийна криза през зимата

Рискованият план на Европа за избягване на енергийна криза през зимата

На около 100 километра от границата на Украйна с Европейския съюз редица тръби и помпи подсказват за важна част от усилията на блока да осигури енергийни доставки и да осуети целите на Владимир Путин, пише Блумбърг.

Сгушено между земеделски полета и гори, хранилището „Билче-Волица“ може да складира над четири пъти повече природен газ от най-голямото място в Германия и се свързва лесно с мрежите на блока, благодарение на ролята на Украйна като транзитен маршрут за руската енергетика.

Съхраняването на жизненоважно гориво в страна, подложена на ракетни удари и атаки срещу критична енергийна инфраструктура, може да звучи като луда идея. Тя обаче печели все повече поддръжници, тъй като съоръженията са достатъчно далеч от фронтовата линия, за да се считат за безопасни, и някои търговци смятат, че си струва риска.

Европейските служители сега обмислят дали да подкрепят изграждането на нови връзки към хранилището и други съоръжения, разпръснати из Украйна - дом на най-голямата мрежа от подземни пещери на континента, които могат да се използват за съхранение на газ, когато цените и търсенето скочат през зимата. Тъй като обектите в ЕС вече са близо до капацитета си (в момента са пълни на над 70%) съхраняването на горивото в Украйна може да предотврати пренасищане през следващите месеци.

„Украинското хранилище може да помогне за балансиране на търсенето и предлагането през втората половина на лятото на 2023 г., като се има предвид тяхната отлична връзка с газовите пазари в ЕС“, е казала в изявление за Блумбърг германската компания за енергийни услуги RWE AG, която е използвала хранилището на Украйна в миналото.

За да бъде съхранението на газ в Украйна рентабилно, цените ще трябва да паднат достатъчно ниско, за да оправдаят разходите. ЕС също така вероятно ще трябва да се намеси, за да осигури защита срещу потенциални загуби, свързани с конфликта.

Развиващата се инициатива е част от усилията да се избегне паниката, която доведе до рекордни цени и държавна намеса миналата година. За да защитят компаниите и потребителите, правителствата на ЕС предоставиха помощ от 646 млрд. евро, според данни на мозъчния тръст „Брьогел“. Страните от блока не могат да си позволят повторение на ситуацията.

Докато европейските енергийни компании съхраняваха газ в Украйна преди инвазията на Русия през февруари 2022 г., доставянето на количества в страна, участваща в битка, обикновено би било нечувано. Настоящите планове обаче отразяват отразяват тесния набор от възможности пред Европа .

Енергията е важно оръжие в конфликта от самото начало. Разрушаването на стената на язовир „Нова Каховка“ миналата седмица е последният пример. Миналата година Кремъл постепенно намали доставките на газ, създавайки хаос на енергийните пазари в Европа. Тези опасения остават и Украйна предлага помощ.

Съхраняването на газ за Европа не само ще генерира така необходимите приходи за страната, но ще засили връзките с блока и ще служи като контрамярка срещу Русия, след като Кремъл се опита да използва енергията, за да отслаби подкрепата за Киев.

Капацитетът за съхранение на газ в страната (намиращ се в относителна безопасност на цели 2 километра под земята) възлиза общо на повече от 30 милиарда кубични метра. Операторът Ukrtransgaz предоставя една трета от това пространство, което се равнява на около 10% от търсенето на ЕС през четвъртото тримесечие на миналата година.

„Украинският пазар предлага съхранение на фиксирана цена, което прави съхранението на газ в Украйна много привлекателна и конкурентна опция“, каза Марко Залфранк, ръководител на търговската търговия в континентална Европа в базираната в Швейцария енергийна компания Axpo. Той обаче отбелязва, че рискът трябва да бъде намелен допълнително.

Тъй като застрахователната индустрия избягва Украйна, степента, до която търговците са готови да складират газ в страната, зависи от ценообразуването и дали ЕС е готов да осигури предпазна мярка.

Европейската комисия „проучва дали и как гаранциите, издадени от публични институции, биха могли да помогнат за отключването на достъпа до хранилищата за природен газ в Украйна“, каза говорителят на Комисията Тим Макфи на брифинг с репортери миналата седмица.

От своя страна Ukrtransgaz работи върху въвеждането на гаранции за обслужване, за да намали рисковете, свързани с войната, тъй като се стреми да се превърне в „мощна банка за Европа“, е посочила компанията в имейл, отговаряйки на въпроси на Блумбърг.

Времето за изграждането на тази система изтича. Очаква се местата за съхранение в Европа да достигнат тавана на своя капацитет най-скоро в началото на септември. Търсенето на отопление обикновено започва на по-късен етап през есента , създавайки рискове от свръхпредлагане, което след това може да нарасне, ако настъпи рязко застудяване.

Без доставките по руски тръбопроводи, които до голяма степен са прекратени, европейските газови пазари са по-фино балансирани, отколкото в миналото. Това означава, че скоковете в търсенето или прекъсванията на доставките могат да имат извънредно големи въздействия.

Използването на съоръженията в Украйна би помогнало за предотвратяване на срив в цените преди зимата, но ако потреблението е „неочаквано високо“, това също представлява рискове за намаляване на цените през следващата година, според консултантите Energy Aspects Ltd. Зимните договори се търгуват на премия спрямо летните цени, което прави съхранението в Украйна или на танкери в морето все по-привлекателна опция.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Финансовият министър на САЩ: Икономическото отделяне от Китай би било катастрофално за нас
Парламентът обсъжда създаване на комисия за поисканите от Гешев депутатски имунитети
Цените на петрола се стабилизират в очакване на решението на Фед за лихвите
Тръмп пледира невинен по обвиненията за съхранение на класифицирани документи
Зеленски приветства "напредъка" на войските на Киев в Източна и Южна Украйна
Времето: Следобедните валежи продължават
НИМХ предупреди за опасност от поройни наводнения. Разпоредиха денонощно наблюдение на язовирите
Денят в цифри (вечерен обзор)