Двойно повече европейци смятат Русия за противник, отколкото преди войната

Двойно повече европейци смятат Русия за противник, отколкото преди войната

Двойно повече европейци смятат Русия за противник, отколкото преди войната

Двойно повече европейци сега гледат на Русия като противник, отколкото преди войната, но почти половината не са уверени, че Украйна ще победи своя противник. Това сочат резултатите от проучване на Европейски съвет за външна политика цитирани от Си Ен Би Си.

Според изследването, проведено в няколко държави, почти две трети от респондентите сега гледат на Русия като на противник или съперник – двойно повече в сравнение 2021 г. Общественото мнение варира в широки граници на континента.

Мнозинствата в Дания, Полша, Швеция и Германия гледат на Москва като на противник, докато само 37% от анкетираните в Италия и 17% в България споделят това мнение

Само една трета от анкетираните считат победа на Украйна във войната като вероятна или много вероятна, около 22% не могат да кажат, а почти половината смятат подобно развитие за малко вероятно или много малко вероятно.

Проучването, което прави анализ на общественото мнение от единадесет държави от ЕС - Австрия, България, Дания, Франция, Германия, Унгария, Италия, Нидерландия, Полша, Испания и Швеция , също установи, че мнозинството европейци сега подкрепят укрепването на отбранителните способности на блока, вместо да се разчита на САЩ.

Почти три четвърти (74%) от респондентите казват, че ЕС трябва да предприеме стъпки за осигуряване на собствена отбранителна стратегия, като мнението е най-ясно изразено в Унгария, Нидерландия и Германия. Само 8% са на мнение, че това е ненужно, тъй като САЩ винаги ще защитават Европа.

Авторите на доклада отбелязват, че констатациите показват повишеното търсене на самоувереност сред европейците, особено след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.

„Главният извод от нашето проучване е, че европейците искат ЕС да стане по-самостоятелен във външната си политика и да изгради собствените си отбранителни способности“, каза Яна Пулиерин, съавтор на прочуването.

„Това не са нови искания в ЕС или сред лидерите на страните от блока, но те са изострени от войната в Украйна и нарастващото напрежение между САЩ и Китай“.

Пулиерин  добави, че това може да бъде „определящ момент“ за ЕС и неговите перспективи да се отклони от зависимостта си от САЩ  и да се насочи към защита на собствените си политически позиции.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Финансовият министър на САЩ: Икономическото отделяне от Китай би било катастрофално за нас
Парламентът обсъжда създаване на комисия за поисканите от Гешев депутатски имунитети
Цените на петрола се стабилизират в очакване на решението на Фед за лихвите
Тръмп пледира невинен по обвиненията за съхранение на класифицирани документи
Зеленски приветства "напредъка" на войските на Киев в Източна и Южна Украйна
Времето: Следобедните валежи продължават
НИМХ предупреди за опасност от поройни наводнения. Разпоредиха денонощно наблюдение на язовирите
Денят в цифри (вечерен обзор)