Китай дълбае дупка в земната кора, която трябва да достигне дълбочина от 10 хил. метра
Китай дълбае дупка в земната кора, която трябва да достигне дълбочина от 10 хил. метра
Тази седмица китайски учени започнаха да пробиват дупка в земната кора, която се очаква да достигне 10 хил. метра дълбочина, докато втората най-голяма икономика на планетата изследва нови територии над и под нейната повърхност, пише Блумбърг.
Според официалната информационна агенция Синхуа работата по-сондажа в богатия на петрол регион Синдзян е започнала на 30 май.
От агенцията посочват, че сондажът ще премине през повече от 10 континентални слоя, достигайки до слой на земната кора от периода креда, който включва скали, датиращи на около 145 млн. години.
„Трудността на конструкцията на проекта за сондиране може да се сравни с голям камион, който се движи по два тънки стоманени кабела“, каза пред Синхуа Сън Джиншен, учен от Китайската академия по инженерство.
Проектът ще предостави данни за вътрешната структура на Земята, като същевременно ще тества технологии за дълбоко подземно сондиране, според China National Petroleum Corp., която е начело на проекта.
Очаква се сондирането да отнеме 457 дни.
Президентът Си Дзинпин призова за по-голям напредък в дълбокото изследване на Земята в реч от 2021 г., в която се обърна към някои от водещите учени на нацията. Тази дейност може да помогне за идентифициране на минерални и енергийни ресурси, както и за оценка на рисковете от екологични бедствия, като земетресения и изригвания на вулкани.
Най-дълбоката изкуствено създадена дупка на Земята все още е руският Колски свръхдълбок сондаж, който достигна дълбочина от 12 262 метра през 1989 г. в рамките на продължил 20 години сондаж.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.