САЩ избегнаха фалит: Сенатът одобри сделката за тавана на дълга
САЩ избегнаха фалит: Сенатът одобри сделката за тавана на дълга
Американският конгрес одобри сделката за повишаване на тавана на държания дълг, броени дни преди най-голямата икономика в света да изпадне в неплатежоспособност по задълженията си, предаде Би Би Си.
Двупартийното законодателство премина бързо през Сената (горната камара на Конгреса), който го одобри с 63 срещу 36 гласа. Това се случи, след като ден по-рано сделката мина и през Камарата на представителите на САЩ (долната камара).
Очаква се президентът Джо Байдън да подпише закона бързо. Подписът му върху сметката ще спаси САЩ от катастрофално неизпълнение на задълженията 31,4 трлн. долара.
Прогнозите са, че страната ще надхвърли текущия си таван на дълга в понеделник, 5 юни.
Фалитът би ограничил способността на правителството да заема повече пари или да плаща всичките си сметки. Това също би заплашило да предизвика хаос в чужбина, засягайки цените и лихвите по ипотечните кредити в други страни.
На сесията в четвъртък вечерта законопроектът беше приет с подкрепата на 44 демократи и 17 републиканци, плюс двама независими.
Шестдесет гласа бяха необходими, за да бъде одобрена мярката в 100-местна камара, която е под контрола на демократите.
Тридесет и един републиканци бяха против, включително членът на ръководството на партията в камарата Джон Барасо.
Сред четиримата демократи, които гласуваха против, бяха левите сенатори Бърни Сандърс, Джон Фетърман и Елизабет Уорън.
Сенаторите първо предложиха 11 поправки към законопроекта за тавана на дълга, но всички бяха отхвърлени бързо, проправяйки пътя за окончателното гласуване.
Ако едно от измененията беше прието, целият законопроект трябваше да бъде върнат обратно в Камарата на представителите, оставяйки малко време, за да се гарантира окончателното приемане на мярката, преди САЩ да паднат от фискалната скала.
„Америка може да въздъхне с облекчени, защото с този процес ние избягваме фалит“, каза пред Сената лидерът на демократическото мнозинство Чък Шумър.
В рядка проява на двупартийност лидерът на републиканците в Сената Мич Макконъл каза пред репортери, че ще бъде „горд да го подкрепи без забавяне“.
Тъй като републиканците контролират долната камара на Конгреса, а демократите държат властта в Сената и Белия дом, постигането на компромисно споразумение не трудна задача. Байдън и председателят на Камарата на представителите Кевин Маккарти обаче договориха сделка миналия уикенд.
Споразумението суспендира тавана на дълга, който определя колко пари правителството може да вземе назаем, до 1 януари 2025 г.
Законодателството ще доведе до спестявания от 1,5 трилиона долара в рамките на десетилетие, заяви независимата бюджетна служба на Конгреса във вторник.
Съдържанието на законопроекта предизвика възражения както от десните републиканци, така и от левите демократи, но в двете партии имаше повече от достатъчно политически центристи, за да може то да бъде прието.
Последният път, когато САЩ бяха толкова близо до превишаване на тавана на дълга, бе през 2011 г. Тогава кредитната агенция Standard & Poor's понижи рейтинга на страната - ход, който все още не е ревизиран.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.