Прогноза: Швейцарският франк ще поскъпва заради ниския ценови натиск в страната

Прогноза: Швейцарският франк ще поскъпва заради ниския ценови натиск в страната

Прогноза: Швейцарският франк ще поскъпва заради ниския ценови натиск в страната

Швейцарският франк поскъпна с около 4% спрямо щатския долар от края на февруари тази година, което е най-доброто представяне сред валутите на страните от Г-10.  През  последните седмици анализатори започнаха да дават възходящи прогнози за франка, каквито не са били от септември 2021 г., отбелязва Bloomberg. Тези промени се дължат на прогнозираното разминаване между паричната политика на Швейцарската национална банка и централните банки на Европа и Китай.

Рязкото забавяне на икономическия растеж в еврозоната и Китай засилва мнението на анализаторите, че централните банки ще преминат към смекчаване на паричната политика. Експертите също очакват подобни ходове от страна на Федералния резерв в близко бъдеще, въпреки че смесените икономически данни не изключват възможността за ново увеличение на основния лихвен процент преди това.

„Очакваме швейцарският франк да поскъпне в съответствие с многогодишната тенденция“, каза Томас Флури, ръководител на отдела за валутни изследвания в UBS Wealth Management. Той очаква валутата да се засили в средносрочен до дългосрочен план поради ниския ценови натиск в Швейцария и факта, че централната банка на страната е „убедена в необходимостта да се бори дори с тази малка инфлация“. Освен това „съществуват и много възможности за репатриране на пари, останали извън страната през периода на отрицателните лихви“, смята експертът.

Швейцарският франк остава убежище за нервни инвеститори на фона на ескалиращото геополитическо напрежение между САЩ и Китай, посочва още Bloomberg. 

Националната валута на Швейцария, подобно на златото, се представя добре в периодите, когато централните банки провеждат стимулираща парична политика. Франкът поскъпна с 10% по време на цикъла на намаляване на лихвените проценти между Фед и ЕЦБ през 2001-2002 г. В началото на финансовата криза от 2007-2008 г. той се повиши с 13%. Когато Фед понижи лихвите през 2019-2020 г., франкът се повиши с около 7%, припомня агенцията.

Дългосрочните оценки за франка "изобщо не изглеждат високи" след отчитане на разликите в инфлацията с други страни, коментираха анализатори от JPMorgan Chase. Те прогнозират постепенно укрепване на обменния му курс до март 2024 г. с повече от 5% спрямо долара и с над 4% спрямо еврото.

След премахването на опасенията за тавана на държавния дълг на САЩ има възможност за отслабване на франка спрямо националната валута на САЩ с 1-2%, смятат експерти. Според тях обаче това е само временен негативен фактор, който „не е проблем за нашата възходяща стратегическа представа за  швейцарския франк“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Финансовият министър на САЩ: Икономическото отделяне от Китай би било катастрофално за нас
Парламентът обсъжда създаване на комисия за поисканите от Гешев депутатски имунитети
Цените на петрола се стабилизират в очакване на решението на Фед за лихвите
Тръмп пледира невинен по обвиненията за съхранение на класифицирани документи
Зеленски приветства "напредъка" на войските на Киев в Източна и Южна Украйна
Времето: Следобедните валежи продължават
НИМХ предупреди за опасност от поройни наводнения. Разпоредиха денонощно наблюдение на язовирите
ПП-ДБ внесоха предложението за временна парламентарна комисия по исканите от Гешев депутатски имунитети