Съветът на ЕС одобри въвеждането на Истанбулската конвенция

Съветът на ЕС одобри въвеждането на Истанбулската конвенция

Съветът на ЕС одобри въвеждането на Истанбулската конвенция

Съветът на Европейския съюз одобри днес присъединяването на ЕС към Конвенцията за предотвратяване и борба с насилието над жени и домашното насилие (Истанбулската конвенция). Това съобщиха от Съвета на ЕС.

Конвенцията създава правна рамка за защита на жените от насилие. Тя обхваща широк набор от мерки - от събиране на данни и повишаване на осведомеността до правни мерки за криминализиране на различни форми на насилие срещу жени. Механизмът включва и мерки за защита на жертвите и предоставяне на услуги за подкрепа и разглежда измерението на насилието, основано на пола, по въпросите на убежището и миграцията, се казва в съобщението на Съвета на ЕС.

Присъединяването на ЕС към Конвенцията е тласък за усилията на общността за постигане на равенство между жените и мъжете. Насилието срещу жени е не само криминално престъпление, но и крайна последица от дискриминация, вкоренена в неравенството между половете. В същото време насилието срещу жените допринася за поддържането и засилването на тези неравенства.

Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие е първият международен инструмент, насочен към премахване на насилието срещу жени, включително момичета под 18-годишна възраст.

В съобщението се казва още, че насилието срещу жени и момичета е едно от най-системните и често срещани нарушения на човешките права в световен мащаб. Всяка трета жена е била жертва на физическо или сексуално насилие, извършено предимно от интимни партньори.

Истанбулската конвенция влезе в сила през април 2014 г. и беше подписана от ЕС на 13 юни 2017 г.

Решенията на Съвета означават, че ЕС се присъединява към конвенцията по отношение на институциите и публичната администрация на Съюза, както и по отношение на въпроси, свързани със съдебното сътрудничество по наказателни дела, убежището и забраната за връщане.

Съветът и Европейският парламент са в процес на приемане на закон на ЕС за борба с насилието срещу жени и домашното насилие. Освен всичко друго, той възнамерява да криминализира редица престъпления в целия ЕС, като споделяне на интимни изображения без съгласие, генитално осакатяване на жени и кибертормоз, се казва още в съобщението  на Съвета на ЕС.

Припомняме, че България, Чехия, Унгария, Латвия, Литва и Словакия все още не са ратифицирали конвенцията на национално ниво. Съдът на ЕС обаче потвърди, че съюзът като цяло може да я ратифицира без съгласието на всички държави членки, тъй като квалифицираното мнозинство е достатъчно.

Със свое решение през 2018 г. българският Конституционен съд постанови, че терминът "джендър" (социален пол) в Истанбулската конвенция изцяло противоречи на българската конситуция и размива границите между мъжкия и женския пол. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Финансовият министър на САЩ: Икономическото отделяне от Китай би било катастрофално за нас
Парламентът обсъжда създаване на комисия за поисканите от Гешев депутатски имунитети
Цените на петрола се стабилизират в очакване на решението на Фед за лихвите
Тръмп пледира невинен по обвиненията за съхранение на класифицирани документи
Зеленски приветства "напредъка" на войските на Киев в Източна и Южна Украйна
Времето: Следобедните валежи продължават
НИМХ предупреди за опасност от поройни наводнения. Разпоредиха денонощно наблюдение на язовирите
ПП-ДБ внесоха предложението за временна парламентарна комисия по исканите от Гешев депутатски имунитети