Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|93% от изпълнителните директори в САЩ се подготвят за рецесия
93% от изпълнителните директори в САЩ се подготвят за рецесия
Ако сте следили финансовите новини през последните няколко месеца, изглежда, че всеки икономически експерт е на мнение, че САЩ скоро ще изпаднат в рецесия, пише Си Ен Би Си.
Икономистите оценяват вероятността за настъпване на рецесия в САЩ през следващите 12 месеца на 61%, според последното проучване на в. „Уолстрийт джърнъл“. Това не гарантира икономически спад, но ако сте чули, че има 60% вероятност къщата ви да се наводни, ще започнете поне да опаковате мазето, нали?
Точно това правят изпълнителните директори в САЩ. Около 93% от тях съобщават, че се подготвят за рецесия през следващите 12 до 18 месеца, според скорошно проучване на Conference Board.
Инвеститорите обаче изглежда не са получили бележката, тъй като индексът S&P 500 е нараснал с повече от 10% от началото на 2023 г.
Това е едно от многото разминавания в настоящия икономически пейзаж в САЩ. Въпреки че мнозина смятат, че икономиката на страната върви към спад, тя все още може да се похвали със силна заетост, стабилни потребителски разходи и растящ фондов пазар.
„Ако кажете, че това е уникален цикъл, просто ще посочите очевидното, но по отношение на естеството на това къде се намираме в цикъла, наистина няма историческо сравнение“, казва Лиз Ан Сондърс, управляващ директор и главен инвестиционен стратег в Charles Schwab .
Дефиницията за рецесия не е толкова ясна, колкото може да се иска на някои експерти, но като цяло икономистите считат две последователни тримесечия на отрицателен растеж на икономиката като най-добрия индикатор за рецесия. Обикновено тя е придружена от висока безработица, спад в потребителските разходи и спад на фондовия пазар.
Спад в икономическата активност е точно това, което Федералният резерв на САЩ иска в момента. През последната година централната банка бързо повиши краткосрочните лихвени проценти като част от усилията си да охлади икономическия растеж и на свой ред да намали необузданата инфлация. Но Фед върви по тънко въже. Ако забави икономическия растеж твърде много, централната банка може да тласне страната към рецесия.
Засега този сериозен икономически спад не се е реализирал, но има пък много други фактори, които напомнят точно на период на рецесия. Масови съкращения в редица водещи компании, най-големите банкови фалити от 2008 г. насам и обърната крива на доходността американските облигации - класически индикатор за рецесия.
Междувременно други аспекти на икономиката, като ниско ниво на безработица и стабилни потребителски разходи, показват, че всички системи работят добре.
„Невъзможно е да се каже дали ще има рецесия, но едно е сигурно, ако наистина имаме рецесия, това ще бъде най-широко очакваната рецесия на всички времена“, казва Ед Ярдени, икономист и президент на Yardeni Research.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.