Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Само 8 на сто от трудоспособното население у нас има дигитални умения над средните
Само 8 на сто от трудоспособното население у нас има дигитални умения над средните
30 на сто от трудоспособното население на България притежава основни цифрови умения, а едва 8 на сто от хората имат дигитални умения над средните. На този фон 67 на сто от българите използват интернет спрямо над 85 на сто в Европа, но в много по-малките му възможности и степени в сравнение със страните в ЕС.
Това заяви зам.-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова, по време на дискусия, посветена на дигиталното неравенство и разделението на пазара на труда в Българската стопанска камара (БСК). Според Наталия Ефремова не само въпросът за дигиталните неравенства е важен, но и опасността от дигитална маргинализация на населението. Това е по-страшната част, защото говорим за "изпадане", изключване от обществено-икономическия живот на голяма част на населението, обясни зам.-министърът.
Статистиката сочи, че у нас използваме интернет най-много за онлайн четене на новини, за комуникации - най-често с близки и роднини, докато интернет банкирането, електронната търговия все още са с доста по-ниски равнища в България. В бизнеса внедряването на цифрови технологии от малки и средни предприятия достига почти само половината от средното ниво за ЕС, като в страната тези технологии са около 25 на сто, докато в Европа - над 55 на сто.
Големите информационни масиви - големите бази данни, са нещо, с което също не можем да се похвалим като добри практики, коментира заместник-министърът и допълни, че само 6 на сто от българските предприятия използват големите информационни масиви, само 10 на сто – услуги в облак и за момента 3 на сто използват изкуствения интелект.
Разрешаването на тези проблеми не е възможно без сътрудничеството на държавата и бизнеса, посочи още зам-министър Ефремова, цитирана от БТА.
Зам.-министърът на труда и социалната политика припомни, че България е заложила над 1,6 млрд. евроот всички средства в Националния план за възстановяване и устойчивост за дейности, свързани с обучение на населението.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.