Шефът на Nvidia: Всеки може да бъде програмист с помощта на генеративния ИИ
Шефът на Nvidia: Всеки може да бъде програмист с помощта на генеративния ИИ
След като наскоро Nvidia представи експлозивен отчет за печалбите, последван от рязък скок в цената на акциите, изпълнителният директор на компанията за чипове Дженсън Хуанг прогнозира, че светът навлиза в „нова компютърна ера“, предаде Ройтерс.
По думите му това ще позволи на всеки да бъде програмист, като за целта той човек трябва да говори на компютъра, които ще отговаря за постигането на желаните резултати.
Как ще стане това? Чрез генеративен изкуствен интелект (ИИ), каза Хуанг по време на реч на форума Computex в Тайван в понеделник.
В първата си публична бележка след пандемията Хуанг представи нова суперкомпютърна платформа с изкуствен интелект, наречена DGX GH200. Тя е насочена към изграждане на генеративни модели на изкуствен интелект.
Генеративният ИИ е вид технология за изкуствен интелект, която може да произвежда различни видове съдържание, включително текст, изображения, аудио и синтетични данни.
„Този компютър не се интересува как го програмирате, той ще се опита да разбере какво имате предвид, защото има този невероятен голям езиков модел. И така програмната бариера е невероятно ниска“, посочи Хуанг.
„Ние прекратихме цифровото разделение. Всеки е програмист. Сега просто трябва да кажете нещо на компютъра“, добави той.
Nvidia казва, че генеративният ИИ е „най-важната компютърна платформа на нашето поколение“, тъй като хората и компаниите се стремят да създават нови приложения и да използват генеративния изкуствен интелект в процеса.
Творческите професионалисти ще могат да създават изображения с проста текстова подкана, докато програмистите могат да ускорят разработването на приложения и усилията за отстраняване на грешки, казаха от компанията. Дори архитектите могат да генерират 3D модели от 2D етажни планове.
„Във всяка една компютърна ера можете да правите различни неща, които не са били възможни преди“, каза Хуанг, като добави, че „изкуственият интелект със сигурност отговаря на изискванията“.
Той обясни, че тази компютърна ера е „специална по няколко начина“.
Главният изпълнителен директор каза, че генеративният ИИ е в състояние да разбира информация, различна от текст и числа. Той „вече може да разбере мултимодалността, което е и причината тази компютърна революция да има капацитета да повлияе на всяка индустрия“, добави той.
За разлика от традиционните модели на разработка на компютърни приложения, които изискват нови приложения и нов хардуер, за да се приспособят към напредъка като ИИ, Хуанг каза, че генеративният ИИ е не само ще може да повлияе на нови приложения, но и да подобри старите.
„Всяко приложение, което съществува, ще бъде по-добро благодарение на ИИ... Ще има и нови приложения. Темпът на напредък, тъй като е толкова лесен за използване, е причината да расте толкова бързо“, добави той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.