Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Борсов наблюдател: Стимули в Китай и съкращенията от ОПЕК ще движат пазарите
Борсов наблюдател: Стимули в Китай и съкращенията от ОПЕК ще движат пазарите
Американският фондов пазар отчете седмица на възход, който обаче не увлича нагоре и пазарите в Европа. Покачването на индексите се дължи на печалбите на малката група от водещите технологични компании.
Това е най-големия риск пред пазара – да натежат страховете от рецесия върху огромната част от акциите и те да не успеят да последват лидерите по пътя им нагоре.
Предстоящите няколко дни на търговия ще ни покажат дали това ще се случи, защото в петък станахме свидетели на силен ръст на индекса Russell 2000, който включва именно компаниите с малка пазарна капитализация. Регионалните банки се представиха най-силно за деня, а осезаемо покачване имаше още и индексът на транспортните компании. Това са сегментите на пазара, без които не може да има траен растеж.
Причина за възхода в петък може да се намери и в доклада за пазара на труда, който даде доста противоречиви сигнали. Едновременното покачване на броя на новите работни места и на растежа на безработицата се изтълкува като добра новина, заради комбинацията от стабилно търсене на служители без в същото време да има необходимост от нови рестрикции от Федералния резерв.
През тази седмица в икономическия календар за САЩ стои само бизнес климата за сектора на услугите, за който се очаква подобрение. Петролният сектор също заслужава специално внимание след обявените намерения на Саудитска Арабия да намали добива на суровината с 1 милион барела на ден от юли. Предстои да видим дали този ход ще даде импулс за покачване на акциите или ще се изтълкува като опасения за спад на търсенето и за рецесия, което да натисне надолу останалите сектори.
Щатските акции също така ще отразят обявените намерения за стимули в строителството и жилищния пазар в Китай след две години на рестрикции. Значението на тази новина е положително за рисковите активи, защото жилищното строителство и съпътстващите дейности представляват четвърт от китайската икономика и са в основата на търсенето на много суровини.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.