Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Финансирането на европейските технологични стартъпи ще спадне с 39% тази година
Финансирането на европейските технологични стартъпи ще спадне с 39% тази година
Инвестициите в европейски технологични стартиращи компании се очаква да спаднат с още 39% тази година, според данни на фирмата за рисков капитал Atomico, цитирани от Си Ен Би Си.
Прогнозите са, че финансирането за подкрепени от рискови инвеститори стартъпи в Европа ще намалее от 83 милиарда долара през 2022 г. до 51 милиарда долара през 2023 г., посочват от Atomico.
Това до голяма степен се дължи на отстъплението на американските инвеститори. Досега американските фондове бяха значителен двигател на дейността по финансиране в Европа.
По-нататъшният спад на финансирането в Европа следва бруталната за технологичната индустрия миналата година – инвестициите за частни технологични стартиращи компании в Европа са намалели с 22% до 83 милиарда долара през 2022 г. от 106 милиарда долара през 2021 г., отбелязва Atomico.
Спроед Atomico има някои признаци на „устойчивост“ в технологичната индустрия в Европа, включително факта, че общата стойност на публичните и частните компании отново прескочи границата от 3 трлн. долара, достигната през 2021 г.
Междувременно фирмите в ранен стадий на развитие отчитат, че тяхното финансиране е намаляло с по-малко в сравнение с колегите им на по-късен етап, каза Atomico, като финансирането за компании, набиращи под 15 милиона долара, е спаднало до 8,2 милиарда долара през първата половина на 2023 г. Това е спад в сравнение с нивото от 10,3 милиарда долара през същата година период преди година.
Фирмите на по-късен етап на развитие се очаква да представляват 93% от общата загуба на инвестиции от 28 милиарда долара между 2022 г. и 2023 г., добавиха от фирмата за рисков капитал.
Технологичните фирми бяха подложени на огромно напрежение през последната година и половина, като компаниите бяха принудени да дават приоритет на рентабилността пред растежа на всяка цена, докато инвеститорите преоценяват ангажираността си към сектора.
Федералният резерв и други централни банки повишиха лихвените проценти и оттеглиха стимулите от периода на пандемията, за да предотвратят нарастващата инфлация. Това накара инвеститорите да преоценят позициите си спрямо губещи технологични компании, чиито стойности обикновено се основават на очакванията за бъдещи парични потоци.
Мрачни временa
Миналата година компаниите видяха огромни корекции надолу в цените на акциите си.
Оценката на шведския гигант „Купи сега, плати по-късно“ Klarna падна с 85% до 6,7 милиарда долара. Съобщава се, че Checkout.com е намалил вътрешната данъчна стойност на акциите си с 15%, според сайта Sifted.
Atomico каза, че общият технологичен пазар в Европа е видял значително компресиране на коефициентите на оценка.
Средната корпоративна стойност на публичните компании за софтуер като услуга сега възлиза на около пет пъти техните приходи, спад от дългосрочно средно ниво от 7,8 пъти.
Съкращенията също засегнаха индустрията. През първото тримесечие в Европа е имало 11 хил. съкращения, според Atomico, което представлява около 6% от освобожденията в световната технологична индустрия, която се е разделила със 185 хил. служители.
„Твърде рано е да се каже сега дали това е пикът“, коментира пред Си Ен Би Си Том Вемайер, партньор в Atomico. „Бихме очаквали повишени нива на съкращения през 2023 г. след това. Това е неразделна част от природата на пазарните цикли“, добави той.
В същото време повече от всякога нови компании се създават от екипи, съставени от бивши служители на технологични еднорози, като 1406 нови основатели възникват от компании, създадени в началото на века, отбелязва Atomico.
Директорът на Atomico Сара Гумори, каза, че е твърде рано да се определи дали съкращенията през последната година са имали някакъв ефект върху рециклирането на таланти от еднорози в нови компании.
Много основатели, които са били съкратени и са създали нови компании, все още не са актуализирали профилите си в LinkedIn.
ИИ „суперцикъл“
Въпреки това изкуственият интелект се оказа нещо като светлина в края на тунела за индустрията, като стартиращите фирми набраха значителни суми благодарение на засиления инвеститорски шум.
Стартиращи фирми за генеративен ИИ представляват 35% от общите инвестиции в изкуствен итнелект и фирми за машинно обучение миналата година, най-високият дял досег.
„Ние сме в началото на това, което е нова ИИ суперцикъл“, каза Вемайъер, като добави, че генеративният ИИ движи „огромна степен на иновации“ и че Европа „има място на масата“.
„Това, което е от решаващо значение, е да създадем среда, която позволява на европейските таланти да реализират потенциала на следващия суперцикъл“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.