Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Турската лира се обезцени след победата на Ердоган
Турската лира се обезцени след победата на Ердоган
Турската лира отслабна спрямо щатския, след като Реджеп Тайип Ердоган спечели втория тур на президентските избори в Турция, предаде Блумбърг.
Това постави инвеститорите в ситуация, в която те търсят знаци, че Ердоган ще започне да отпуска твърдата хватка на държавата върху пазарите.
Към 9:40 часа българско време един щатски долар се разменя за 20,04 турски лири.
Уолстрийт вижда по-голяма слабост за лирата, като Morgan Stanley предупреждава, че тя може да достигне ниво от 26 лири за долара по-рано от очакваното и да се плъзне към 28 до края на годината, ако Ердоган се придържа към политиката си за поддържане на ниски лихвени проценти. Wells Fargo & Co очаква валутата да достигне равнище 23 лири за долар до края на тримесечието.
„Победата на Ердоган не предлага комфорт за нито един чуждестранен инвеститор“, каза Хаснаин Малик, стратег в Tellimer в Дубай. „С много висока инфлация, много ниски лихвени проценти и липса на нетни чуждестранни резерви - болезнена криза, засягаща всички активи, може да е напът“, добави той..
Неортодоксалният подход на Ердоган към лихвените проценти - той вярва, че по-ниските лихвени проценти водят до по-ниска инфлация, остави пазарите подчинени на непредсказуема комбинация от ad hoc регулации и намеси, с нови мерки, въведени неофициално и почти ежедневно. Те също накараха инвеститорите да избягат, като общите чуждестранни притежания на турски акции и облигации намаляха с около 85%, или близо 130 милиарда долара, от 2013 г. насам.
„Очевидно е, че настоящият икономически модел не работи“, каза Бурак Четинчекер, паричен мениджър в Strateji Portfoy в Истанбул. „Ердоган вероятно също е наясно с това и е вероятно да има тих преход към ортодоксална политика в близко бъдеще, защото в противен случай политиката не е устойчива. Всеки сигнал към това ще бъде приветстван от пазара“, добави той.
Политиките на Ердоган също така струваха скъпо, като централната банка похарчи близо 200 млрд. долара през последната година и половина, за да подкрепи лирата, нетните валутни резерви станаха отрицателни, а инфлацията скочи над 80% миналата година, преди да падне до 44% през април. В началото на уикенда търговците бяха по-мечи настроени от всякога по отношение на турската валута, залагайки, че пазарните сили в крайна сметка ще надвият правителствения контрол.
Първите признаци за преразглеждане на сегашната комбинация от политики вероятно ще дойдат с назначения на ключови икономически позиции, включително в Министерството на финансите и в централната банка. Всички настоящи министри спечелиха места в парламента преди две седмици, от които трябваше да се откажат, ако бъдат преназначени на постове в кабинета.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.